Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Kino
16:15 Spring Uje Spring Guldbaggevinnare, 90:- (Kino 1)
18:00 Charter Guldbaggevinnare (Kino 1)
18:30 De Gaulle (Kino 2)
i morgon
Kino
16:30 Charter Guldbaggevinnare, 90:- (Kino 1)
17:30 Den osynliga flickan 80:- (Kino 2)
18:30 Spring Uje Spring Guldbaggevinnare (Kino 1)
19:30 De Gaulle (Kino 2)
20:15 Till min dotter Guldbaggevinnare (Kino 1)
Fler dagar...
HumanRights2020
Klassiker på Kino Våren 2019
DocLounge Lund at Kino
Bebisbio
Måndagsmatiné
STÖD KINO
Film som roar och oroar
Metropolitan
Kinkokortet
Kinovän
Europa Cinemas Logo
Köp & boka biljetter!
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Kino
16:15 Spring Uje Spring Guldbaggevinnare, 90:- (Kino 1)
18:00 Charter Guldbaggevinnare (Kino 1)
18:30 De Gaulle (Kino 2)
i morgon
Kino
16:30 Charter Guldbaggevinnare, 90:- (Kino 1)
17:30 Den osynliga flickan 80:- (Kino 2)
18:30 Spring Uje Spring Guldbaggevinnare (Kino 1)
19:30 De Gaulle (Kino 2)
20:15 Till min dotter Guldbaggevinnare (Kino 1)
Fler dagar...
Kinonytt
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!   Om integritet

I väntan på årets Guldbaggegala som går av stapeln 25 januari - laddar vi på Kino upp med att visa ett antal av de nominerade filmerna till årets priser i repris. Missa inte chansen att se hyllade filmer som Charter, Samtidigt på jorden, Orca, Psykos i Stockholm och Scheme Birds m fl på bioduken igen! (dessutom visar vi Spring Uje spring på vår vanliga repertoar)

Se kalendariet för exakta visningstider.

BABYTEETH  visas 8/1, 12/1, 17/1

Nominerad för Bästa utländska film

CHARTER visas 9/1, 13/1, 23/1

Nominerad för Bästa film, regi, manus, kvinnliga huvudroll, manliga biroll, foto, scenografi

GRETA 8/1, 10/1, 14/1, 24/1 

Nominerad för Bästa film, dokumentärfilm, regi

ORCA  11/1

Nominerad för Bästa film, manliga huvudroll, manliga biroll, manus, klippning, 

SCHEME BIRDS 12/1, 22/1

Nominerad för Bästa film, dokumentärfilm

TILL MIN DOTTER 13/1, 23/1

Nominerad för Bästa utländska film

ONLY THE DEVIL LIVES WITHOUT HOPE  14/1

Nominerad för Bästa musik

INDEX (kortfilm) och IDOMENI  15/1

Nominerad för Bästa kortfilm respektive Bästa dokumentärfilm

PSYKOS I STOCKHOLM  15/1, 18/1

Nominerad för Bästa regi, kvinnliga huvudroll, manus, musik

MIN PAPPA MARIANNE  16/1, 24/1

Nominerad för Bästa manliga huvudroll, kvinnliga biroll, 

ANDRA SIDAN  16/1, 22/1

Nominerad för Bästa kostym, ljud/ljuddesign, visuella effekter

THE AVERAGE COLOR OF THE UNIVERSE 19/1

Nominerad för Bästa ljud/ljuddesign

SAMTIDIGT PÅ JORDEN  20/1 

Nominerad för Bästa foto

MANK 21/1

Nominerad för Bästa utländska film

INLAND 21/1

Nominerad för Bästa kvinnliga huvudroll, kvinnliga biroll

 


Publicerad 7/1 2021 kl 13:01. Senast uppdaterad 8/1 2021 kl 11:27.
Visas nuTider & biljetter
Mobilfot kontakt

i dag
Kino
16:15 Spring Uje Spring Guldbaggevinnare, 90:- (Kino 1)
18:00 Charter Guldbaggevinnare (Kino 1)
18:30 De Gaulle (Kino 2)
i morgon
Kino
16:30 Charter Guldbaggevinnare, 90:- (Kino 1)
17:30 Den osynliga flickan 80:- (Kino 2)
18:30 Spring Uje Spring Guldbaggevinnare (Kino 1)
19:30 De Gaulle (Kino 2)
20:15 Till min dotter Guldbaggevinnare (Kino 1)
lördag 30 januari
Kino
13:45 Alfons och pappa Åberg 40:- (Kino 2)
14:00 Wolfwalkers 80:- (Kino 1)
15:00 Den osynliga flickan 80:- (Kino 2)
16:15 Spring Uje Spring Guldbaggevinnare (Kino 1)
17:00 De Gaulle (Kino 2)
18:00 Framtiden är vår Förhandsvisning (Kino 1)
19:30 Charter Guldbaggevinnare (Kino 2)
20:30 Babyteeth Guldbaggenominerad (Kino 1)
söndag 31 januari
Kino
14:30 Havets sång 80:- (Kino 2)
15:30 Wolfwalkers 80:- (Kino 1)
16:30 Den osynliga flickan 80:- (Kino 2)
17:45 Spring Uje Spring Guldbaggevinnare (Kino 1)
18:30 Charter Guldbaggevinnare (Kino 2)
19:30 Klassiker: South Park - Bigger, Longer, Uncut 100:- (Kino 1)
måndag 1 februari
Kino
15:30 Klassiker: Mandomsprovet 100:- (Kino 1)
17:45 Spring Uje Spring Guldbaggevinnare (Kino 1)
18:00 Helmut Newton: The Bad and the Beautiful Sista visn. (Kino 2)
tisdag 2 februari
Kino
17:00 Charter Guldbaggevinnare (Kino 1)
18:00 Spring Uje Spring Guldbaggevinnare (Kino 2)
19:00 DocLounge Lund at Kino: The Jump 100:- (Kino 1)
onsdag 3 februari
Kino
17:00 Till min dotter Guldbaggevinnare (Kino 1)
18:00 Babyteeth Guldbaggenominerad (Kino 2)
19:00 Spring Uje Spring Guldbaggevinnare (Kino 1)
torsdag 4 februari
Kino
15:45 De Gaulle 90:- (Kino 1)
18:00 Framtiden är vår Förhandsvisning (Kino 1)
18:45 Spring Uje Spring Guldbaggevinnare (Kino 2)
Folkets Bio i Lund  |  Kino: Kyrkogatan 3, 046 - 30 30 80  |  Södran: Stora Södergatan 64, 046 - 13 10 50  |  info@kino.nu
⬆︎